اَبَر مادران

بزرگ‌ترین ترس مادران شاغل این است که نتوانند کامل باشند. پس بسیار تلاش می‌کنند تا هم در محل کار و هم در خانه، فرد فوق‌العاده‌ای باشند ولی به این نکته توجه نمی‌کنند که این موضوع کمال‌گرایی است. مادران شاغل کمال‌گرا نباشید.


الگوی اصلی یک مادر شاغل ایده‌آل این است که به انجام تکالیف کودکش کمک کند، برای رسیدگی به اوضاع تحصیلی فرزندش به مدرسه او برود، برای کودکش کتاب بخواند و … . او  خود را ملزم می داند همیشه به لحاظ احساسی و فیزیکی در دسترس باشد و هیچ‌گاه نبازد.

 

شما فرزندان و همسرتان را به چنین استانداردهایی عادت ندهید.

 

او در محل کار نیز می‌خواهد کارمند ایده آلی باشد که همیشه کار را به بهترین نحو انجام می‌دهد. زمانی که فردی به او احتیاج دارد، او حضور دارد. این فرد بی‌عیب و نقص کار می‌کند، افراد را راهنمایی و هدایت می‌کند و در نظر رئیسش عالی‌ترین کارمند است. او هرگز کنترل خود را از دست نمی‌دهد و هرگز اشتباهی مرتکب نمی‌شود.

برای اینکه بتوانید در محل کارتان فرد مؤثر و مقتدری باشید (مؤثر و مقتدر بودن با ایده‌آل بودن بسیار متفاوت است)، نگاهی به این صفحه بیاندازید:

 

 

شما نمی‌خواهید فرزندانتان که بزرگ تر می‌شوند دائم به دنبال کمال‌گرایی باشند. می‌خواهید  آن‌ها خودشان را دوست داشته و از عزت‌نفس کافی برخوردار باشند. پس بهتر است شما هم کمال‌گرایی را کنار بگذارید تا الگوی مثبتی برای آن‌ها باشید.
شما کامل نیستید و نخواهید بود. این یک واقعیت است. باید یاد بگیرید گاهی خودتان را ببخشید و قبول کنید که شما هم انسان هستید.

لطفاً اَبرَمادر نباشید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *