سختی‌های منحصربه‌فرد یک مادر استرس‌زده

مادران استرس‌زده، سختی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند:

مادران نقش مهمی در مراقبت از فرزندان ایفا می‌کنند. آن‌ها همواره برای مراقبت از دیگر افراد خانواده در تکاپو هستند.

ما سخت تلاش می‌کنیم تا به دیگران خدمت کنیم. این ویژگی باعث استرس منحصربه‌فرد ما می‌شود.

بر خلاف انسان‌های دیگرِ پریشان‌خاطر، زمانی که ما نیاز به کاهش استرس داریم، نه اینکه از وظایف و مسئولیت‌های خود جدا نمی‌شویم، بلکه به خاطر مراقبت از کسانی که دوستشان داریم، نیازهای خودمان را رها می‌کنیم.
در حقیقت، مادران شاغل «چند وظیفه‌ای» هستند. پس دو برابر ساعت‌های بیداری خود کار می‌کنند (چه در خانه چه در محل کار). استرس روی سلامتی، روابط و بهره‌وری شما تأثیر می‌گذارد. ممکن است فکر کنید که کارهای بیشتری را انجام می‌دهید، اما در نهایت شما از پا درخواهید آمد.

مادران استرسی:

مادران در همه جا حضور دارند. زندگی مدرن، برای مادر، یکی از دلایل ایجاد استرس است. درحالی‌که وجود استرس مشکلاتی را برای همه ایجاد می‌کند، ولی برای مادر مشکلات بیشتری دارد.
نیاز  به استراحت و  انجام کارهاب دلخواه، مانند  رفتن به یک کلاس نقاشی آخرین چیزی است که یک مادر ممکن است به آن فکر کند.
مادران استرسی می‌توانند با بیان یک جمله بسیار قدرتمند فرزندانشان را برای کمک به خود تشویق کنند.

«در حال حاضر مامان واقعاً نیاز به کمک شما دارد»

مشکلات منحصربه‌فرد مادران استرسی:

۱.ما خدمت می‌کنیم. ما کمک می‌کنیم.

به عنوان مادران، زندگی‌مان را مطابق با نیازهای دیگر افراد خانواده طراحی کرده‌ایم و اکنون بسیاری از ما در بیرون از خانه نیز مشغول به کار هستیم. ما از صبح تا عصر که در محل کارمان هستیم، از نیمکره راست مغز به نیمکره چپ و از قلب به مغزمان باید سفری در پیش بگیریم. ما به جای صحبت در مورد بیماری بچه‌هایمان باید به کارهای اداره رسیدگی کنیم و همواره فکرمان پیرامون فرزندانمان باشد. مخصوصاً در مواقعی که آن‌ها بیمار در خانه هستند. وقتی یک زن تا این اندازه استرس دارد و فکرش پریشان است، مسلم است که استعدادها و توانایی‌هایش در محل کار در بهترین حالت نخواهد بود.

راه‌حل چیست؟

الف. کمک بخواهید. از همسرتان، دوستان و حتی فرزندانتان کمک دریافت کنید.

ب. بگو نه. تعهدات خود را نسبت به دیگر اعضا خانواده کاهش دهید.

 

۲.واقعیت این است که مادر استرسی نیز باید برای خودش زمانی را در نظر بگیرد. وقتی می‌بینیم که بقیه افراد خانواده نیازهایی دارند از نیاز خودمان به نفع آن‌ها چشم‌پوشی می‌کنیم. برای مثال: هنگامی که بچه‌ها دوست دارند در کلاس فوتبال ثبت‌نام کنند، خودم چگونه می‌توانم در یک کلاس یوگا ثبت‌نام کنم؟ ترجیح می‌دهم آن‌ها را در کلاس فوتبال ثبت‌نام کنم.

این یک نگرانی واقعی مادران استرسی است و سطح استرس را در آن‌ها افزایش می‌دهد.

۳.مغزِ یک مادر فهرستی است از «کارهایی که باید انجام شوند». یک مادر همیشه کارهای بسیار بیشتری برای انجام دادن دارد. هیچ کس هم پارتی او، برای شانه خالی کردن از کارها نیست.

را‌ه‌حل چیست؟

الف. وظایف خود را اولویت‌بندی کنید.

ب. انرژی خود را در حالت بهینه نگه‌دارید.

مقاله «اولویت‌بندی کارها» را بخوانید!

 

۴. تنش‌های مادر استرسی را می‌توان به یک گلوله برفی در حال حرکت در سراشیبی فرض کرد که رفته‌رفته در حال افزایش است. جالب اینجاست که خانواده مادر استرسی به جای اینکه در کاهش استرس به او کمک کنند، استرس مادر را با درخواست‌ها و انتظاراتشان افزایش می‌دهند.

۵.مادرها قلب خانواده هستند. در حال حاضر، بسیاری از مادران باید مغزِ محل کار نیز باشند. هنگامی که دنیای مادر به خانه نزدیک باشد. مادر، خانه‌ای خواهد ساخت بر پایه‌ تغذیه سالم، آشپزی، لباس‌های تزیینی، تربیت و پرورش کودکان، مراقبت از بیمار.

راه‌حل چیست؟

ابتدا از خود مراقبت کنید.

اگر درست بخورید، استراحت کنید، مهارت‌های خود را پرورش دهید و ورزش کنید؛ زمانی که نیاز به کاردارید، کارایی بیشتری خواهید داشت.

برای آموزش‌های بیشتر کتاب «مادر بندباز» را از لینک زیر دریافت کنید:

 

لینک دریافت کتاب «مادر بندباز»!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *