بخش اول تعادل کار و زندگی: صرفه‌جویی در وقت و انرژی زنان

با توجه به مشکلاتی که زنان شاغل دارند؛ باید بتوانند برای وقت و انرژی‌شان برنامه‌ریزی کنند.  

روش‌های صرفه‌جویی در وقت و انرژی زنان :

۱. برنامه‌تان را ساده کنید: برای انجام بهتر کارها در طول روز روتین‌های زندگی‌تان را ساده کنید. در مورد ۵ موضوع ضروری خوب بیندیشید که باید هر هفته آن‌ها را انجام دهید. پنج موردی که آرامش در محیط خانه و احساس خوب در افراد خانه را به وجود می‌آورد.

۲. یک سیستم تقویمی ایجاد کنید: یک تقویم را انتخاب کنید و در آن، هر موردی را یادداشت کنید که باید در طول هفته انجام شود.

۳. برای سازمان‌دهی کارهایتان و صرفه‌جویی زمانتان از تکنولوژی به خوبی استفاده کنید.

۴. اهداف بلندمدت داشته باشید: برای خودتان چه می‌خواهید؟ برای خانواده‌تان؟ برای خانه‌تان؟ برای ایجاد اهداف بلند مدت موارد زیر را دقیقاً بررسی کنید.

  • کارفرمای برنامه‌هایتان شوید: به عنوان یک مادر شاغل، زمانی که اهداف را بنویسید؛ احساس تعادل بین زندگی و کارتان بیشتر می‌شود. بین زمان بیدارباش صبحگاهی تا خواب شبانه یک برنامه برای انجام کارهایتان داشته باشید. اولویت‌بندی برای انجام کارهایتان بسیار ضروری است.
  • دارای چشم انداز بلند مدت و اهداف صریح باشید:چشم‌انداز بلند مدت به شما کمک می کند که از حواشی موجود در زندگی خارج شوید و بر روی اهدافتان تمرکز کنید. چشم‌انداز به شما کمک می‌کند تا اهدافتان را بهتر و صریح‌تر دریابید و قدرت تصمیم‌گیری برای رسیدن به اهدافتان را برایتان سهل‌تر خواهد کرد.
  • نسبت به اهدافتان متعهد باشید: در قبول کردن تعهدات جدید، چند دقیقه‌ای بیندیشید و ببینید که آیا در صورت پذیرفتن تعهدی جدید، شما از اهداف و تعهدات خود دور می‌شوید یا نه! فقط به چیزهایی متعهد شوید که اهدافتان را ارتقاء می‌دهد.

۵. گاهی اوقات تلویزیون را خاموش کنید: زیرا سر و صدای پس‌زمینه حواس شما را پرت کرده و سرعت شما را در انجام کارهایتان کاهش می‌دهد.

۶. شما مادران شاغل، چندوظیفه‌ای هستید: باید بپذیریم که یک مادر شاغل بودن بسیار سخت و خسته‌کننده است. برای انجام دادن تمامی وظایفتان راه‌های خلاقانه‌ای را ایجاد کنید.

۷. تلفن‌هایتان را جواب ندهید: یک زمان خاص را برای رسیدگی به تماس‌هایتان قرار دهید. در هر لحظه به تلفن جواب ندهید. در این صورت می‌توانید زمان را در دستانتان نگه‌دارید.

۸. تمام کارهای خود را در مثلث طلایی خانه، دفتر کار و مدرسه انجام دهید: زندگی خود را سازمان‌دهی کنید تا همه چیز در نزدیکی شما باشد. این موجب صرفه‌جویی در وقت می‌شود!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *