علم ثابت می‌کند: رئیس شما به سلامتی‌تان ضربه وارد می‌کند اگر …

بررسی ایمیل‌های کاری در ساعات غیرکاری، سلامتی شما را به طور جدی به مخاطره می‌اندازد.

بررسی ایمیل‌ها و پیغام‌هایی که خارج از ساعات کاری ارسال می‌شوند سطح اضطراب افراد را بالا می‌برند، در اغلب مواقع، همسران این افراد نیز شاکی می‌شوند و سطح رضایت از روابط بین همسران به‌شدت کاهش می‌یابد. در بیشتر مواقع درگیری هم ممکن است بین همسران به وجود آید.

چیزی که در این زمان شاهد آن هستیم تبدیل شدن «کار انعطاف‌پذیر» به «کار بدون مرز» است. اغلب کارفرمایان انتظار دارند که کارمندان هر لحظه در دسترس باشند. ممکن است نصف شب برای فردی پیامکی ارسال کنند، جویای موضوعی باشند و انتظار داشته باشند آن فرد جوابگو باشد.

این موضوع سلامت و رفاه کارکنان و خانواده‌های آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

کارفرمایانی که انتظار دارند کارمندانشان، هر موقع که آن‌ها اراده کردند، در دسترس باشند زندگی را برای کارکنان خود سخت می‌کنند.

انتظارات کارفرمایان در طول ساعت‌های غیرکاری، باعث می‌شود کارمندان همواره خود را  متعهد به تغییر نقش بدانند و این موضوع برای فرد و خانواده‌اش بسیار آزاردهنده است.

پشنهادهایی که دانشمندان علم مدیریت منابع انسانی، به کارفرمایان دارند این است که خط مشی‌هایی تنظیم کنند که طبق آن‌ها برای ارتباطات الکترونیکی خارج از زمان کار، مرزهایی در نظر گرفته شود.

به کارمندان نیز توصیه می‌شود، تمرین تمرکز داشته باشند تا در جمع خانوادگی بتوانند بیشتر بر تعاملات خانوادگی تمرکز کنند. تمرکز آن‌ها بر این تعاملات سبب کاهش درگیری‌ها و ناراحتی‌ها در خانواده خواهد شد.

در ایران بسیاری از کارفرماها از کارمندان چنین انتظاری را دارند و اینجانب به شخصه در بسیاری از شرکت‌ها شاهد این ماجرا بوده‌ام.

با کارکنانی که در این وضعیت بودند مصاحبه‌ای انجام دادم.

یکی از خانم‌های یک مجموعه تولیدی بسیار بزرگ که اتفاقا مدیر اداری هم بودند، اذعان می‌کردند که هیچ‌گاه نمی‌توانند تلفن همراهشان را در حالت سکوت قرار دهند و وقتی نصف شب تلفن همراه، رسیدن پیامکی را اعلام می‌کند، با استرس و اضطراب وصف ناشدنی از خواب می‌پرند و با دستان لرزان پیامک را کنترل می‌ کنند و بعد از آن تا صبح خوابشان نمی‌برد و فردا صبح خسته و خواب‌آلود سرکار حاضر می‌شوند.

این ظلمی است که کارفرمایان در حق کارمندانشان و خودشان می‌کنند.

کارفرمایانی که این‌گونه رفتار می‌کنند زندگی کارمندان را از تعادل خارج می‌کنند. خروج از تعادل بازدهی کارمندان را در محل کار به‌شدت پایین می‌آورد.

برقراری تعادل بین زندگی و کار، رکنی بسیار اساسی برای زندگی کارمندی محسوب می‌شود و در صورت به‌هم خوردن این تعادل زندگی برای آن‌ها بسیار سخت‌تر می‌گردد.

این مقاله چکیده‌ای بود از تحقیقاتی که توسط دانشمندان علم مدیریت منابع انسانی انجام شده بود.

برای آشنایی با برخی دیگر از جنبه‌های ایجاد تعادل بین زندگی و کار، حتما سری هم به مقالات زیر بزنید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *