بخش دوم تعادل کار و زندگی: زنان شاغل و بچه‌دار

زنان شاغل و بچه‌دار ؛ شما می‌توانید والدین فوق‌العاده‌ای برای فرزندانتان باشید. این موضوع به حضور ساعات شما در خانه بستگی ندارد بلکه به کیفیت این زمان بستگی دارد.

وقتی در خانه هستید یک زمان مشخصی را صرفاً برای بچه‌ها اختصاص دهید و در این مدت موبایلتان را خاموش کنید تا بتوانید زمان با کیفیت‌تری را با فرزندانتان سپری کنید. چرا که آن‌ها به توجه والدین نیازمند هستند.

راهکارها:

  1. پانزده دقیقه زمان بدهید: به بچه‌هایتان بگویید که« 15 دقیقه وقت داری تا فلان کار را انجام دهی». در این صورت برای شما زمان و انرژی بیشتری حفظ خواهد شد. مسئولیت یک کار را به فرزندتان محول کنید و بعد از پانزده دقیقه به او سر بزنید.
  2. صبح در هنگام آماده شدن بچه‌ها، شما چند کار کوچک را انجام دهید: کارهای ساده‌ای مانند پاک کردن گاز، تمیز کردن سرویس بهداشتی و…

اگر نگران هستید که لباس‌هایتان کثیف می‌شوند سعی کنید از یک پیش‌بند استفاده کنید.

  1. هنگامی که بچه‌ها تکالیفشان را انجام می‌دهند، از زمان استفاده کنید: در این موقعیت یک زمان عالی برای پیش بردن کارهایتان خواهید داشت.
  2. از زمان‌سنج استفاده کنید: زمان‌سنج می‌تواند زمان شما را به خوبی تقسیم‌بندی کند تا راحت‌تر به کارهایتان رسیدگی کنید.
  3. برای هر کدام از بچه‌‌‌ها جوراب‌های یکرنگ استفاده کنید: مثلا برای یکی از بچه‌ها ازجوراب‌های آبی و برای دیگری از جوراب‌های زرد استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید زمان کمتری را برای جداسازی و مرتب‌سازی جوراب‌های بچه‌ها صرف کنید.
  4. در طول هفته حداقل یک بار یک برنامه خانواده محور تنظیم کنید: در این جلسه سعی کنید هر کس در مورد خودش و فعالیت‌ها و موضوعات مورد علاقه‌اش صحبت کند.با هم بازی کنید. در کل تلاش کنید زمان بسیار عالی را در کنار یکدیگر سپری کنید. این مورد می‌تواند باعث تحکیم وحدت در بین اعضای خانواده شود.

فراموش نکنید: والدین شاد می‌توانند فرزندانی شاد تربیت کنند.

       7. تند تند فرزندان خود را در آغوش بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *