بخش چهارم تعادل کار و زندگی: مراقبت از خانه

بخش دیگر تعادل کار و زندگی، مراقبت از خانه است. مراقبت از خانه از جمله کارهایی است که هرگز پایان‌پذیر نیست. ایجاد یک نظم درخانه، به حفظ آرامش و نظم در سطح خاصی در اعضا خانواده منجر خواهد شد. زندگی در چنین خانه‌ای راحت‌تر و ساده‌تر است از خانه‌ای که کثیف و بی‌نظم است. طبیعتاً استرس نیز کمتر خواهد بود. اگر شیوه درست را نیاموزید، هرگز نمی‌توانید خانه خود را مرتب کنید.

راهکارها:

  1. لباس‌ها را یک روز در میان بشویید: در این صورت تعداد لباس‌ها کم است و قابل‌کنترل‌تر است. اگر همه لباس‌ها را برای آخر هفته جمع‌ کنید، کنترل حجم زیاد لباس‌ها سخت‌تر خواهد بود.
  2. زمانی که بچه‌ها را حمام می‌برید، دستی هم به سر و صورت حمام بکشید: بچه‌ها که در حال بازی هستند، شما سریعاً حمام را تمیز کنید.
  3. وقتی دوش می‌گیرید، دوش را تمیز کنید.
  4. از بچه‌ها بخواهید که در کارهای خانه به شما کمک کنند: در این صورت هم کارها سریع‌تر پیش خواهد رفت و هم اینکه بچه‌ها یاد می‌گیرند که در خانه مسئولیت‌هایی نیز دارند.
  5. تمیزکاری‌های پانزده دقیقه‌ای را پیش بگیرید: پانزده دقیقه زمان بگذارید و کارهایتان را با سرعت تا جایی که امکان دارد پیش ببرید. آیا این زمان کم است؟ در صورتی که هر روز بدون استثنا از این روش استفاده کنید، نتایج تعجب‌آوری را تجربه خواهید کرد.
  6. یک برنامه هفتگی برای تمیز کردن خانه آماده کنید.
  7. اگر می‌توانید هزینه خدمتکار را بدهید، حتماً برنامه‌ریزی کنید و از یک خدمتکار برای تمیزتر شدن خانه‌تان کمک بگیرید.

برای آموزش بیشتر در زمینه تعادل بین کار و زندگی؛ بخش‌های زیر را نیز مطالعه کنید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *