بخش پنجم تعادل کار و زندگی: مراقبت از خود

بخش دیگر تعادل بین کار و زندگی، مراقبت از خود است. رسیدگی به خود یک موضوع ساده‌ای است که همه می‌دانیم و مدام به یکدیگر در این زمینه توصیه‌هایی داریم. ولی حقیقت چیست؟ پاسخ: حقیقت این است که همه ما، روش‌های مراقبت از خود را می‌دانیم ولی نمی‌توانیم هیچ کار مثمر ثمری انجام دهیم. ورزش نمی‌کنیم زیرا همواره بهانه‌هایی داریم. 

مثلا: همسرم خسته به خانه می‌آید و باید به او رسیدگی کنم، ورزش را دوست ندارم و….

از غذاهای مضر و فست فودی استفاده خواهیم کرد. برای این هم بهانه‌هایی خواهیم تراشید. مانند: زودتر آماده می‌شوند.

همه افراد نیاز به خواب ۸-۷ ساعته دارند. وقتی ۶-۵ ساعت می‌خوابید، پس برای انجام فعالیت‌ها ناچار می‌شوید که از نوشیدنی‌ها و یا خوراکی‌های انرژی‌زا استفاده کنید. مثل قهوه، نسکافه، انرژی‌زا ها، استفاده از قندهای ساده (شکلات و…). در نتیجه ساعت ۸ شب متوجه می‌شویم که ۴-۳ لیوان بیشتر آب نخورده‌ایم. اگر پیشنهاد‌های زیر را اجرا کنید، سالم‌تر و شادتر خواهید بود.

 

راهکار‌ها:

  1. صبح‌ها نیم ساعت بیشتر از زمانی که نیاز دارید، بیدار شوید: در این صورت زمانتان را بهتر می‌توانید کنترل کنید.
  2. برنامه ورزشی‌تان را در تقویم علامت‌گذاری کنید: زمان ورزشی‌تان را مسدود کنید. به این معنا که در آن زمان هیچ کار دیگری را برنامه‌ریزی نکنید و خود را مجبور به انجام تمرین‌های ورزشی کنید.
  3. اگر پانزده دقیقه زمان دارید، سریعاً شروع به ورزش کنید.
  4. زمان‌هایی را که دارید، برای کتاب خواندن استفاده کنید: مثلاً در صف‌های مترو و…. کتاب بخوانید.
  5. از زمان‌های کوتاهی که به دست می‌آورید: برای استراحت کردن، استفاده کنید.
  6. شب‌ها دوش بگیرید و بعد بخوابید: احساس تمیز بودن به شما حس سبکی و راحتی فکر را خواهد داد.
  7. با مادران دیگر ارتباط نزدیک داشته باشید: در این صورت می‌توانید که مسائل و مشکلاتتان را راحت‌تر بیان کنید و راه‌حل‌هایی را نیز برایشان پیدا کنید. شاید موردی برایتان پیش بیاید که نیاز به حمایت این دوستانتان داشته باشید. وقتی فکر می‌کنید که مادران دیگر تا ساعت ۹ می‌خوابند و بعد به خانه همدیگر رفته و باهم معاشرت می‌کنند و شما در محل کارتان هستید، احساس دلتنگی می‌کنید. برای همین یک محیط دوستانه با چند مادر دیگر بسازید تا در چنین مواقعی به یاری یکدیگر بشتابید. این یاری می‌تواند دعوت به یک نسکافه در زمان نهار و نماز باشد. ولی نتیجه فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.
  8. خواب: یاد بگیرید که راحت و زود بخوابید.
  9. به خودتان ایمان داشته باشید: شاید فشار بسیار زیادی بر رویتان وجود داشته باشد که بخواهید قید مراقبت از خودتان را بزنید ولی باید بدانید که این یک کار اشتباهی است که فقط انرژی و حس خوب را از شما می‌گیرد و مانع از پیشرفت و بهبود زندگی و کارتان می‌شود.
  10. سبزی بخورید: در هر وعده غذایی کمی سبزی بخورید. در این‌صورت بدون نیاز به برنامه‌ریزی غذایی در روز ۳ وعده سبزی خواهید خورد. مثلاً: برای شام، در کنار غذا سالاد بخورید؛ برای نهار، انواع کاهو و کلم قرمز و… بخورید. برای صبحانه، خیار و گوجه بهترین گزینه‌ها هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *