چرخ بی‌باد دوچرخه زندگی نباشید

چرخ بی‌باد دوچرخه زندگی نباشید

سلام

من لیلا موسوی هستم، ۱۲ سال سابقه کار بیرون دارم و الان هم دارم برای خودم کار می‌کنم. هیچ‌گاه اینجوری نبوده من عاشق کارهای خانه باشم، یعنی اینکه عاشق شستن و سابیدن و جارو کشیدن باشم. به نظر من کارهای خانه همیشه کارهای فرسایشی بودند، حتی آشپزی.

من هیچ‌موقع در اطراف خودم، خانم‌هایی را ندیده‌ام که خانه‌دار باشند و خیلی قوی باشند. هرچه زن قوی دیده‌ام، همه‌شان در  رشد جامعه سهیم بودند و در اتفاقاتی که در جامعه می‌افتد مشارکت داشته‌اند.

خودم هم قدرت را در کار کردن و شاغل بودن می‌بینم. من اگر بخواهم فرد قوی‌ای باشم باید فردی باشم که باید بتوانم روی جامعه‌ام، روی انسان‌هایی که در کشورم زندگی می‌کتتد تاثیر بگذارم و خودم هم درآمد داشته باشم.

وقتی که درآمدم به اندازه کافی شد، می‌توانم کارهای خانه‌ام را که از دید من کارهای فرسایشی هستند برون‌سپاری کنم. برون سپاری کارهای خانه نیز تاثیرگذاری روی افراد جامعه هستند و نوعی هم کارآفرینی محسوب می‌شود.

دکتر فرهنگ هلاکویی، جامعه‌شناس، اینگونه بیان می‌دارد:

کار در جامعه امروز، انسان را ورزیده‌تر می‌کند. اگر شما خانم خانه‌داری هستید که کار نمی‌کنید و همسرتان کار می‌کند و شما مفتخرید به اینکه من کار نمی‌کنم و در خانه استراحت می‌کنم، باید این خبر را به شما بدهم که همسر شما از لحاظ روحی و روانی و شخصیتی و مالی در حال ورزیده‌تر شدن هست و شما در حال ضعیف شدن هستید، دقیقا مانند دو تا ماهیچه‌ای که یکی ورزش می‌کند و آن دیگری ورزش نمی‌کند.

پس نشستن در خانه و استراحت کردن یا باشگاه رفتن و آمدن، در مهمانی‌ها شرکت کردن شما را قوی نخواهد کرد. 

شما از دید من آن موقعی قوی خواهید شد که شغلی داشته باشید و علاوه بر تاثیر روی جامعه و مفید واقع شدن، از لحاظ مالی خیالتان راحت باشد.

منظورم از کار کردن، کارهای کارخانه‌ای و اداری و این‌ها نیست. می‌توانید کار فریلنسری(آزاد کاری) داشته باشید که سایت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید در آن‌ها خدمت ارا‌ئه دهید، مانند:

پونیشا

انجام میدم

کاریشه

دورکار

پولچه

و …

می‌توانید از هنرهایی که دارید برای درآمدزایی استفاده کنید، خیلی‌ها را می‌شناسم که هنر آشپزی‌شان را به منبع درآمد خوبی تبدیل کرده‌اند.

کافی است کمی به فکر باشید و خلاقیت به خرج دهید.

کار کنید، مطالعه کنید، عقب نمانید. اگر زندگی را مانند دوچرخه‌ای فرض کنیم که دو تا چرخ‌های آن شما و همسرتان هستید، اگر دو تا چرخ دوچرخه به یک اندازه نباشند و یا به یک اندازه باد نداشته باشند، دوچرخه خوب راه نمی‌رود و زمین می‌خورد. شما چرخ بدون بادِ دوچرخه زندگی نباشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *