انگیزش از نوع مریخی

فیلم مریخی(The Martian)، را پریشب دیدم.

به کارگردانی ریدلی اسکات و ایفای نقش مت دیمون. محصول سال ۲۰۱۵.

من نمی‌خواهم به تفسیر یا نقد فیلم بپردازم، اما میل دارم درباره موضوع انگیزه‌بخش فیلم کمی باهم صحبت کنیم و خودمان را به‌جای ستاره فیلم( مارک) بگذاریم.

مارک ویتنی فضانوردی بود که بنا به دلایلی  از قافله دوستانش عقب افتاد و در مریخ، تنهای تنها به دام افتاد.

دوستانش به گمان اینکه مارک مرده است او را در مریخ ترک کرده و به سمت زمین حرکت کردند. مارک نمرده بود، زخمی و بیهوش شده بود. وقتی به هوش آمد متوجه شد تنها در مریخ گیر افتاده و کل ارتباطش با ناسا و دوستانش قطع شده است.

 اما او روحیه‌اش را نباخت و بااینکه می‌دانست ممکن است در مریخ بمیرد باز هم ناامید نشد. تک‌تک خاطراتش را جلوی دوربین ضبط می‌کرد و جلوی دوربین مسخره‌بازی درمی‌آورد و شوخی می‌کرد. انرژی باقیمانده‌اش را صرف این کرد که تا رسیدن کمک دوام بیاورد و حتی با خاک مریخ سیب‌زمینی بار آورد.

درس‌هایی که از این فیلم گرفتم این‌گونه بود:

۱– مشکلات همیشه وجود دارند و وقتی مشکلی را حل می‌کنید ممکن است مشکل دیگری پیدا شود. همه ما انسانیم و با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، کسی نمی‌تواند بگوید زندگی من عاری از مشکلات است. به‌جای تمرکز روی مشکل و غصه خوردن، به فکر پیدا کردن راه‌حل باشیم و تا آخرین لحظه سعی و تلاشمان را بکنیم.

۲– انسان اگر اراده کند حتی در مریخ هم می‌تواند سیب‌زمینی بکارد و خود را زنده نگه دارد. آآآه که خداوند به این موجود به‌ظاهر ضعیف، چه هوش و ذکاوت و قدرتی داده.

اگر این فیلم را ندیده‌اید حتماً ببینیدش تا کمی شارژتان کند.

فیلم زیر را از دن پینک ببینید:

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *