مفهوم شادی

دوستان تا حالا فکر کردین که مفهوم شادی چیست؟

شادی برای افراد مختلف، معناهای متفاوتی دارد ولی در کل، شادی تجربه‌ای از لذت است که تأثیری طولانی‌مدت بر روی ذهن می‌گذارد.

 

شادی هدیه‌ای است که ما به‌عنوان یک مادر شاغل، به خود، خانواده و شرایط کاری‌مان بدهکاریم. این هدیه از طرف دیگران نیست، بلکه از طرف خودِ ما است.

از سوی دیگر، شادی به این معنا نیست که شما تمام مدت روز در حال تفریح و خوش‌گذرانی و آواز خواندن باشید، بلکه حالتی است که به شما اجازه می‌دهد به‌عنوان یک مادر، همسر، یک عاشق، یک کارمند یا رئیس، از زندگی‌تان لذت ببرید.

شادی یعنی این‌که هماهنگ با ارزش‌های خود زندگی کنید و حتی از چیزهای کوچکِ زندگی لذت ببرید، مانند لذت بردن از لبخندِ زیبایی که بر لبان فرزندتان نقش بسته و یا لذت بردن از کمک به فردی نابینا برای عبور از خیابان.

تعریف شادی از دیدگاهِ مادران شاغل چیست؟

از زبان مادران شاغل و با بررسی مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها، مشاوره‌ها و بحث‌های عنوان‌شده در هم‌اندیشی‌هایی (سمینارهایی) که با حضور زنان و مادران شاغل برگزار کرده یا در آن‌ها حضور داشتیم؛ با تعریف‌های زیر از شادی مواجه شده‌ایم:

شاد و سالم بودن همسر و فرزندان: اگر همسر و فرزندانم سالم و شاد باشند، خیالم راحت است و احساس شادی می‌کنم.

الگو بودن برای زنان دیگر: گاهی که احساس می‌کنم الگوی زنان خانه‌دار هستم، حس خوبی پیدا کرده و به خودم افتخار می‌کنم.

موفقیت در کار و خانه: موفقیتِ توأمان شغلی و خانه‌داری؛ باعث شادی من می‌شود.

الگو شدن برای فرزندان: وقتی می‌بینم دخترم مرا به‌عنوان یک زن قوی قبول دارد و می‌خواهد در آینده، فردی مثل من بشود، خرسند می‌شوم.

برقراری تعادل در کار و زندگی: اگر روزی برسد که بتوانم بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنم، آن موقع، زندگی برایم لذت‌بخش می‌شود.

 بی‌نقص بودن به عنوان مادر، همسر و کارمند: دوست دارم در همه‌ جوانب زندگی‌ام بی‌نقص باشم، در این صورت است که شاد خواهم بود.

بسیاری از مادران، شادی را یک نیاز واجب نمی‌دانند و به آن بیشتر به چشم تجمل نگاه می‌کنند. این طرز فکر در مورد شادی، بی‌انصافی در مورد خودمان است.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *