از جایی که هم‌اکنون هستید، شروع کنید

از جایی که هم‌اکنون هستید، شروع کنید:

دم درب ورودی کارگاه طراحی دانشگاه استنفورد تابلویی وجود دارد که می‌گوید «شما اینجا هستید».

دانشجویان این رشته عاشق این تابلو هستند. می‌توان گفت این تابلو تا حدی مقصود ما را مشخص می‌کند. اهمیتی ندارد که شما از کجا می‌آیید و یا فکر می‌کنید به کجا می‌روید، چه شغل یا حرفه شغلی داشته‌اید یا فکر می‌کنید باید داشته باشید. شما نه خیلی دیر و نه خیلی زود آمده‌اید.

خیلی مهم است که بدانیم مسیر حرکتمان کجاست و به چه سمتی در حال حرکت هستیم و چه راهی پیش روی ما است. اما پیش از این که بفهمید به کدام سمت حرکت می‌کنید، شما باید بدانید کجایید و سعی دارید چه مشکلاتی را حل کنید. دانستن اینکه هم‌اکنون کجا هستید و چه مشکلاتی دارید؛ مهم‌تر هستند.

به یک نکته در مورد مشکلات باید توجه کنیم:

برخی از مشکلات در زندگی هر کدام از ما است که واقعی نیستند. به بیانی دیگر این مشکلات، مشکلات گرانشی هستند.

مشکل گرانشی به چه معناست؟

مشکلاتی که واقعی نیستند. چونکه در طراحی زندگی، این مشکلات قابل اقدام نیستند، مشکل به حساب نمی‌آیند. بیایید دوباره تکرار کنیم. اگر چیزی قابل اقدام نباشد، مشکل محسوب نمی‌شود.

در اینجا خبر خوبی برای شما داریم که قرار است کلی از وقت شما( ماه‌ها، سال‌ها حتی دهه‌ها از وقت شما )را نجات دهد. باید با واقعیت کنار آمد و به آن راضی بود. مردم اغلب با واقعیت می‌جنگند، آن‌ها با هر وسیله‌ای که شده با چنگ و دندان با واقعیت مبارزه می‌کنند. هر بار که با واقعیت بجنگید، این واقعیت است که برنده خواهد شد. شما نمی‌توانید باهوش‌تر و زرنگ‌تر از واقعیت باشید و آن را گول بزنید؛ نمی‌توانید آن را تحت امر اراده خود درآورید.؛ نه اکنون، نه هیچ وقت دیگر.

راه‌حل غلبه بر مشکلات گرانشی چیست؟

تنها واکنش به یک مشکل گرانشی، پذیرش آن است.

پذیرش به چه معناست؟

پذیرش یعنی شما از جایی که هستید شروع می‌کنید، نه جایی که آرزو داشتید بودید؛ نه جایی که امیدوارید باشید؛ نه جایی که فکر می‌کنید باید باشید؛ بلکه درست از جایی که اکنون هستید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *