10 تاثیر مثبتِ اشتغال مادران

از مادران شاغل، در مورد نحوه مادری کردنشان، انتقادهای بسیاری شده است. بیشترین انتقاد از مادران شاغل این است: مدت زمانی که آن‌ها در کنار فرزندانشان نیستند، گاهی خیلی طولانی است. مطالعات بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهند که مادران شاغل هم، می‌توانند فرزندان سالم و خوبی را تربیت کنند. مطالعات بسیاری، اثبات می‌کند اشتغال مادران نه تنها برای بچه‌ها مضر نیست بلکه فوایدی را نیز برای آن‌ها در پی دارد. بعد از تحقیقات گسترده‌؛ فواید زیر را در زمینه مفید بودن کار کردن مادران حاصل شده است:

۱. مادران شاغل، الگوهای مثبتی برای فرزندانشان هستند: بچه‌ها از سنین پایین باید یاد بگیرند که زن‌ها فقط کارهای خانه انجام نمی‌دهند و می‌توانند برای خوذشان شغل حرفه‌ای داشته باشند . دختر بچه‌ها با دیدن مادرشان، یاد می‌گیرند که هدف آن‌ها از زندگی فقط ازدواج و به دنیا آوردن فرزند نیست و آن‌ها هم می‌توانند شغل و آینده شغلی حرفه‌ای داشته باشند. آن‌ها می‌توانند به افراد اثرگذاری در صنعت و جامعه‌شان تبدیل شوند. آن‌ها می‌توانند درآمد مستقلی داشته باشند و به پیشبرد اقتصاد خانواده کمک کنند. آن‌ها هم می‌توانند با قرار گرفتن در جامعه شریک زندگی خود را با دید بازتری انتخاب کنند.  پسربچه‌ها نیز یاد می‌گیرند که کارهای خانه جزئی از زندگی خانوادگی است و آن‌ها باید به همسرشان در این مورد کمک کنند، آن‌ها تقسیم وظایف را یاد می‌گیرند. پسر بچه‌هایی که با این دیدگاه بزرگ می‌شوند و تشکیل خانواده می‌دهند؛ بعد از ازدواج و ایجاد خانواده؛ با همسرانشان همکاری می‌کنند و همکاری در خانه را چیز عجیب و غریبی نمی‌دانند، در نتیجه می‌توانند زندگی بسیار خوب و سرشار از تفاهم با همسر و فرزندانشان داشته باشند. پسران مادران شاغل بسیار آرام‌تر و منطقی‌تر از پسران مادران خانه‌دار هستند.

۲. مادران شاغل فرزندان مستقلی تربیت می‌کنند: فرزندان مادران شاغل ممکن است از مدرسه گرسنه و تشنه به خانه برسند و کسی به استقبالشان نیاید ولی آن‌ها مجبورند برای اطمینان از اینکه غذا به‌موقع آماده می‌شود، هر کدامشان مسئولیتی را بر عهده بگیرند. آن‌ها مجبورند برای مقابله با گرسنگی استفاده از اجاق گاز را بیاموزند، آن‌ها مجبورند خیلی کارهای دیگر رایاد بگیرند و مطمئنا این آموزش‌ها در زندگی آینده آن‌ها بسیار مفید واقع خواهد شد.

۳. مادران شاغل کمتر مستعد افسردگی هستند: آمارها نشان می‌دهند احتمال ابتلا به افسردگی در میان مادران خانه‌دار بیشتراست. این موضوع می‌تواند به نوبه خود روی فرزندان تاثیر منفی بگذارد. بچه ها هرگز نمی توانند بابت داشتن یک مادر نا امید و افسرده در اطرافشان خوشحال باشند. پس اینکه فکر کنیم فرزندان مادران خانه‌دار همواره شاد و خوش و خرم هستند وهمی بیش نیست.

۴. مادران شاغل راحت‌تر نظرات غیر تخصصی و کارآگاه بازی والدین و اطرافیانشان را رد می‌کنند: تمام والدین نگران این هستند که نهایت زمان و توجه خود را وقف فرزندانشان کنند. اما بسیار پیش می‌آید مادران و به‌ویژه آن‌ها که شاغلند در معرض اذیت‌ها و فشارهای اطرافیان و حتی والدین خود قرار بگیرند. این افراد با حفظ ظاهر؛ مانند یک کارآگاه عمل می‌کنند. در حال حاضراینگونه به نظر می‌رسد که این کارآگاهان برای خودشان یک متخصص فرزند‌پروری هستند. مادر جسور و کارآمد می داند چگونه باید با این افراد مقابله کند. اکثر مادران شاغل بیشتر از سایر مادران این جسارت را دارند.

۵. مادران شاغل می‌توانند مدت زمان با کیفیت‌تری را در کنار فرزندانشان باشند: ممکن است همه فکر کنند مادران خانه‌دار رمان بسیار بیشتری را با فرزندانشان هستند. به جرات می‌توانیم بگوییم این موضوع صحت ندارد. کیفیت زمان سپری شده با فرزندان بسیار مهم‌تر از کمیت زمان سپری شده با او است. مطالعات علمی نشان داده است بسیاری از مادران شاغل زمان بسیار با کیفیت‌تری را نسبت به آن‌ها که شاغل نیستند، با فرزندانشان می‌گذرانند.  متاسفانه این واقعیت در مورد برخی از مادران و پدران وجود دارد که وقتی در کنار فرزندانشان هستند؛ فقط نیمی از وجود آن‌ها در کنار آن‌ها است. بسیاری از مادران شاغل، به‌دلیل احساس گناهی که گریبان آن‌ها را می‌گیرد، به خودشان یادآور می‌شوند که از لحظه‌ای که وارد خانه شدند باید 100٪ زمانشان را به فرزندانشان اختصاص دهند. کنترل ایمیل‌ها، فیس‌بوک، اینستاگرام و ….. باید به بعد از خوابیدن بچه‌ها موکول شود.

۶. بچه های مادران شاغل معمولا در مدرسه بهتر عمل می‌کنند: در دانمارک، مادران شاغل برای نگهداری فرزندانشان هزینه بیشتری پرداخت می‌کنند تا بتوانند بیشتر کار کنند. نمی‌گوییم این الگو الگوی خوبی است اما نتایج قابل مشاهده در دانمارک اینگونه است که فرزندان آن‌ها از لحاظ آکادمیک در موقعیت‌های بسیار خوبی قرار دارند.

۷. بچه‌های مادران شاغل؛ مشکلات رفتاری کمتری دارند: بسیاری از مادران نگران هستند که اگر وقت کافی برای فرزندان خود نداشته باشند ممکن است فرزندانشان دچار مشکلات رفتاری بشوند. وقتی تحقیقات انجام شده از سال 1960 تاکنون را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ متوجه می‌شویم که فرزندان مادران شاغل هیچ رنجی را متحمل نمی‌شوند. در بسیاری از موارد هم دیده شده است که نسبت به فرزندان مادران خانه‌دار در وضعیت بهتری قرار دارند.

۸. اشتغال مادران ؛ تاثیر منفی بر روی رشد عاطفی فرزندانشان نخواهد گذاشت:

تحقیقات بسیاریدر دانشگاه کالج لندن انجام شده است مبنی بر اینکه آیا بچه‌های مادران شاغل دچار  محرومیت در رشد احساسی هستند؟

خبر خوب این است که این طور نیست. راز این است که تعادل را  بین تعهدات کار و فرزندپروری را بدست آورید.

۹. مادران شاغل می‌توانند در روابط‌شان شادتر باشند: این مورد به میزان حمایت همسران از اشتغال مادران بستگی دارد. بسیاری از پدران از مادران حمایت می‌کنند و برای اطمینان از انجام یافتن کارهای خانه؛ نقس سوپروایزر را بر عهده می‌گیرند. بسیاری از مادران شاغل، تحت حمایت همسران، سلامت روابط خود را راحت‌ترحفظ می‌کنند، زیرا آن‌ها شادتر هستند و بیشتر احساس رضایت دارند. این می‌تواند به ایجاد رابطه قوی‌تر کمک کند.

۱۰. گاهی کار برای مادران شاغل زنگ تنفس به حساب می‌آید: حرف و حدیث پشت سر مادران شاغل، زیاد است. گفته می‌شود آن‌ها در را روی شلوغی موجود در خانه می‌بندند و می‌روند. واقعیت این است که آن‌ها گاهی با رفتن به سر کارشان، می‌توانند از فشارهای خانوادگی و درخواست‌های مکرر فرزندان رها شوند. آن‌ها کار کردن در خارج از منزل  را گاهی به دیده زنگ تفریح می‌بینند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *