زندگی در زمان حال

زندگی در زمان حال :

خیلی از مربی‌های موفقیت به ما توصیه می‌کنند که در زمان حال زندگی کنیم ولی چطور می‌شود که ما نمی‌توانیم در زمان حال زندگی کنیم؟

بالای 98٪ از ما یا در گذشته هستیم و حسرت گذشته را می‌خوریم یا منتظریم که آینده رویایی‌مان بیاید و زندگی کردن را شروع کنیم. اصلا کاری به زمان حال نداریم. برای چه این اتفاق می‌افتد؟

دوستان؛ ما تقصیری نداریم. این اتفاق به‌صورت ناخود‌آگاه و توسط ذهن ما صورت می‌گیرد. ذهن ما دوست دارد که به گذشته برگردد تا بتواند هویتش را اثبات کند و یا به آینده برود تا بتواند تضمین کند که در آینده هم بقا خواهد داشت. به خاطر همین هست که ما را در آینده و گذشته بازی می‌دهد و اجازه نمی‌دهد که ما طعم زمان حال را بچشیم.

برای اینکه بتوانیم با ذهنمان مقابله کنیم و در زمان حال زندگی کنیم؛ چند تمرین وجود دارد که من دوست دارم تمرینات را به شما آموزش بدهم.

شما با انجام این تمرینات؛ خودتان را در زمان حال نگه‌دارید. زیرا گذشته و آینده توهم هستند. آنچه که وجود دارد و واقعی است، زمان حال است.

تمرین اول زندگی:

تمرین سپاسگزاری: امروز خودتان را بسنجید ببینید چقدر فرد سپاسگزاری هستید؟ اگر حس سپاسگزاری در قلب شما زیاد هست یعنی شما فردی هستید که در زمان حال زندگی می‌کنید. اگر که نه برای هر چیزی ایراد می‌گیرید و غُر می‌زنید یعنی شما هم فردی هستید که مدام در آینده و گذشته در حال زندگی کردن هستید. برای اینکه بتوانید تمرینات سپاسگزاری را انجام بدهید احتمالا کتاب «معجزه شکر‌گزاری» راندا برن را شنیده‌اید؛ انجام دادن این تمرینات را شروع کنید.

البته خبر خوب اینست که ما هم در سایتمان این تمرینات را به‌طور خلاصه و در قالب فایل‌های پی‌دی‌اف گذاشته‌ایم که روزانه می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید و انجام بدهید.

تمرین دوم :

از همین امروز یک قسمت از محل کار یا خانه‌تان را در نظر بگیرید و کاری که روزانه در ان قسمت انجام می‌دهید را در نظر بگیرید. به خودتان قول بدهید که در هر زمانی از روز که در این قسمت باشید؛ تمام توجه‌تان را فقط به آن کار اختصاص خواهید داد.

مثلا پله‌های شرکت‌تان را در نظر بگیرید و به خودتان قول دهید که هر زمان که این پله‌ها را بالا می‌روید یا پایین می‌آیید؛ فقط به این کار فکر کنید. انقباضات پایتان، احساس موجود در ستون فقراتتان، حالت دستتان و ….. را در نظر بگیرید.

کم‌کم این تمرینات را در قسمت‌های دیگر زندگی‌تان پیاده کنید. مثلا در راه بازگشت به خانه به تمام صداهای موجود در اطرافم گوش خواهم داد و به اینکه چه صداهایی را می‌شنوم؛ دقت خواهم کرد. صدای عابر پیاده‌ای که با موبایل بلند‌بلند حرف می‌زند، صدای موتور، صدای دعوای دو نفر، صدای صوت یک فرد، صدای خنده زیبای یک کودک و …….

آرام‌ آرام تعداد این تمرینات را در زندگی‌تان بیشتر و بیشتر کنید.

زندگی کردن در زمان حال بسیار لذت‌بخش است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *