آیا کنترل زندگی خود را به دست خلبان خودکار سپرده‌اید؟

آیا ذهن سرگردان هستید؟

آیا احساس کرختی و سستی دارید؟

آیا احساس می‌کنید زندگی خسته‌کننده شده است؟

آیا به جای زندگی واقعی فقط روزها را می‌گذرانید تا تمام شوند؟

اگر این حالت‌ها را دارید، به‌احتمال زیاد خلبان خودکار زندگی‌تان به کار افتاده است. کارهایی که انجام می‌دهید به خواسته خودتان نیست، تصمیماتی که می‌گیرید به خواسته خودتان نیست بلکه به خواسته خلبان خودکار است. اما بدانید شما تنها نیستید.

نتیجه پژوهشی که روی ۳۰۰۰ نفر صورت پذیرفت، شگفت‌انگیز بود. ۹۶ درصد از آن افراد دچار زندگی خودکار شده بودند، فرمان زندگی دست خودشان نبود و آن‌ها فقط روانه مقصدی بودند که خلبان خودکار تعیین کرده بود.

هواپیمای زندگی شما را به‌جای خودتان، خلبان خودکار هدایت می‌کند، این حالت شبیه چیست؟

شما سوار ماشینتان می‌شوید و از محل کار به خانه برمی‌گردید. وقتی به خانه رسیدید؛ احتمالا به یاد نمی‌آورید که در چراغ قرمز توقف کرده‌اید یا در کدام پیچ، به سمت خانه پیچیده‌اید و …. مواردی از این دست که به‌طور کاملا ناخودآگاه انجام داده‌اید. خلبان خودکار ذهن شما؛ شما را از محل کار به خانه آورده است. درواقع خلبان خودکار در برخی از مواقع به ما کمک می‌کند. مغز ما نمی‌تواند برای  هر چیزی که می‌خواهیم در طول زندگی انجام می‌دهیم؛ وقت صرف کند. هر وقت که مغز می‌خواهد انرژی ذخیره کند؛ ذهن نا خودآگاه فعال می‌شود. 

مطالعه‌ای که توسط دو روانشناس دانشگاه هاروارد انجام شده است ، متیو کیلینگسورث و دانیل گیلبرت، نشان داد که یک فرد متوسط حدود نیمی (47 درصد) از ساعات بیداری خود را صرف انجام کارهایی می کند که آن‌ها ” ذهن سرگردان” می‌نامند.

ذهن سرگردان یعنی به تمام مواردی که در حال اتفاق افتادن هستند، فکر کنید. وقتی که ذهن سرگردان را آزاد می‌گذارید به اتفاقات گذشته، آینده و حال حاضر فکر می‌کند و طبق یافته‌های محققین؛ این حالت باعث ناراحتی در انسان‌ها می‌شود. 

۱۰ علامتی که نشان می‌دهد شما زندگی‌تان را به‌صورت خلبان خودکار زندگی می‌کنید:

1.از روز پیش رو می‌ترسید: زیرا چیزی در زندگی‌تان وجود ندارد که چهار چشمی منتظرش باشید. شما از آغاز روز احساس هیجان و الهام نمی کنید. 

2. روزمره شما قابل پیش‌بینی است: شما عملاً می توانید به کسی بگویید که چگونه  تمام یک روز در این ماه را خواهید گذراند. به عنوان مثال ، می توانید دقیقاً به آن‌ها بگویید که کجا خواهید رفت، چه کاری انجام خواهید داد، چه کسی را مشاهده خواهید کرد و چه خواهید خورد.

3. شما بدون فکر کردن کارها را انجام می دهید: شما بدون اینکه متوقف شوید در مورد کارهایی که می کنید، چگونه انجام می دهید و چرا این کار را انجام می دهید، دست دست نمی‌کنید و بدون تفکر زیاد؛ اقداماتی را انجام می‌دهید. در این حالت تصمیمات و عملکردهای شما چنان اتوماتیک شده اند که کمتر فکر می‌کنید.

4. به نظر نمی رسد تلفن خود را خاموش کنید: شما به طور خودکار تلفن خود را برای به روزرسانی ها بررسی می کنید و در هر فرصتی که به دست بیاورید از طریق ایمیل یا رسانه های اجتماعی خود بدون فکر کردن حرکت می کنید. 

5. شما عمیق در فکر هستید: در حال انجام کاری هستید و دائما به موضوعاتی فکر می‌کنید که مرتبط با کار اکنونی شما نیست. در این‌صورت مدام در یک فکر عمیق هستید. 

6.یاد‌آوری زمان برایتان سخت است: شما در حال حاضر کاملاً حضور ندارید و فعالیت هایی مانند رانندگی، غذا خوردن یا مکالمه‌ای با کسی را به یاد نمی‌آورید.

7. به نظر نمی رسد که شما رها کنید: همان کارهای قدیمی و آشنا را انجام می‌دهید حتی اگر بدانید که دیگر به دردتان نمی‌خورند. در همان حرفه کار می‌کید، در همان محل زندگی می‌کنید، با همان افراد ارتباط دارید و…. در کل؛ کارهایی که الهام‌بخش باشند را انجام نمی‌دهید. 

8. شما پیشرفت معنی‌داری ندارید: روزها، هفته‌ها و ماه‌ها می‌گذرند و شما در رسیدن به اهدافتان پیشرفت چشمگیری ندارید. در زندگی روی اهدافی که برایتان بسیار مهم هستند؛ تمرکز نمی‌کنید و از اینکه به آن‌ها فکر نمی‌کنید هم ناراحت نمی‌شوید. 

9. شما بیش از آنچه بگویید “نه” ، “بله” می گویید: شما اغلب با کارهایی که نمی خواهید انجام دهید موافقید، پس از تصمیم‌گیری می‌ترسید. به جای بررسی دقیق گزینه‌های خود، پاسخ پیش فرض خود را “بله” داده اید. به عنوان مثال، شما  “بله”می‌گویید به: تا دیروقت کار کردن، میزبانی اجتماعات خانوادگی، تماشای بچه‌ها یا رفتن به مهمانی وقتی ترجیح می‌دهید فقط در خانه بمانید.

10. می‌دانید زندگی بهتری وجود دارد که باید زندگی کنید: شما اعتقاد دارید زندگی شما می‌تواند شادتر باشد، اما در موقعیت های فعلی خود گیر کرده‌اید. شما می‌گویید که شاید بهتر است مسیر دیگری را در زندگی‌‌تان انتخاب کنید. 

نکته خوب این است که می توانید مغز خود را از اتوپیلوت دور کنید و آن را آموزش دهید تا کمتر سرگردان شود. این منجر به تصمیم گیری آگاهانه می شود.اگر می خواهید کنترل کروز را خاموش کنید و اکنون زندگی شادتر و پر تحرک تری ایجاد کنید ، باید اقدام کنید.

چکار باید بکنید؟ 

اولین کاری که می توانید انجام دهید ایجاد یک چشم انداز در زندگی‌تان است. به‌گونه ای که در مورد آنچه در زندگی می‌خواهید را  برای خودتان شفاف کنید مانند یک کریستال شفاف و زیبا. هنگامی که شما از آنچه می‌خواهید آگاه شوید، می‌توانید افکار و اعمال خود را تراز کنید. بعد، شما می‌توانید زندگی در لحظه را تجربه کنید و در حال؛ حضور داشته باشید. 

تحقیقات نشان داده است که وقتی اعمال و افکار خود را تراز کنیم؛ خوشحال هستیم. اینکه دقیقا روزتان را چگونه باید بگذرانید باعث خوشحالی شما نمی‌شود. در عوض؛ زندگی در زمان حال نشانه بسیار خوبی برای شاد زیستن شما است. 

بنابراین دفعه دیگر که در ترافیک گیر کرده‌اید، با کسی صحبت می‌کنید، به بیرون می‌روید یا در هنگام صرف شام، به آنچه می بینید، آنچه می‌شنوید و چه ‌چیزی را در آن لحظه احساس می‌کنید؛ توجه کنید. ساده است، اما قدرتمند است. 

به شما این امکان را می‌دهد زندگی خود را به‌صورت پیش فرض زندگی نکنید و زندگی‌تان را طراحی کنید.

می‌توانید طراحی زندگی‌تان را از حفظ «حریم خصوصی» شروع کنید. برای دریافت این دوره آموزشی رایگان روی لینک زیر کلیک کنید. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *