۳ راه برای افزایش اعتمادبه‌نفس، زمانی که کسی شما را باور ندارد

راه‌های افزایش اعتمادبه‌نفس :

به جایی رسیده‌اید که آماده‌اید تا از منطقه امن خویش خارج شده و برای رسیدن به رؤیاهایتان اوج بگیرید.
برای موفقیت آماده هستید؟

شجاعت این را دارید که رؤیاها و اهداف بلندپروازانه خود را به جهان اعلام کنید، اما چه اتفاقی می‌افتد؟
نزدیک‌ترین افرادی که فکر می‌کردید، در این موقعیت‌ از شما حمایت خواهند کرد، شروع به کاشتن تخم شک و شبهه در وجودتان می‌کنند. نغمه‌های ناامیدی سر می‌دهند و شما را از رسیدن به هدف‌های‌تان دلسرد می‌کنند.
معمولا ما انتظار چنین رفتارها و انتقادهایی را از غریبه‌ها داریم، اما وقتی سرسخت‌ترین منتقدان شما، خانواده، همسر و نزدیک‌ترین افراد به شما هستند چه می‌کنید؟
آن‌ها چندین سال است که شما را می‌شناسند و به نقاط ضعف و قوت شما آگاه هستند. مجبورید به آن‌ها اعتماد کنید اما اگر هنوز نتوانسته‌اید باور آن‌ها را نسبت به خودتان به دست بیاورید چگونه می‌خواهید جهان را تحت تاثیر قرار دهید؟

وقتی حامی ندارید، پیروی از رؤیاهای‌تان کاری بسیار دشوار است. اما اگر قصد پیروزی در راه موفقیت را دارید، باید به‌طور مداوم تمرین کنید تا اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید.

 

با این سه راه شروع کنید و اعتمادبه‌نفس‌تان را تقویت کنید. این سه راه حتی زمان‌هایی که کسی شما را باوَر ندارد، تاثیر فوق‌العاده ای در رسیدن به موفقیت‌ تان خواهد گذاشت.

۱. خودتان را با مثبت‌ها مسلح کنید:

در علوم کامپیوتر مفهومی وجود دارد به‌نام«ورودی زباله، خروجی زباله»، اگر ورودی سیستم زباله باشد، خروجی آن هم زباله خواهد بود.
انسان‌ها نیز مانند برنامه‌های کامپیوتری نمی‌توانند انتظار عالی از ورودی‌های زباله داشته باشند.

اگر روح خود را با شک و شبهه دیگران تغذیه کنید، اعتمادبه‌نفس شما همواره دچار لرزش خواهد بود.

در مقابل، اگر می‌خواهید اعتماد‌به‌نفس خود را افزایش دهید، باید به صدای درونی خود گوش فرا دهید و به خودتان اطمینان کنید.

  • یک عادت ایجاد کنید به نام «برنامه‌ریزی اعتمادبه‌نفس روزانه»، روز خود را با خواندن یک فصل از یک کتاب توانمندسازی یا یک نقل‌قول الهام‌بخش شروع کنید. اگر عادت دارید صبح‌ها روزنامه بخوانید یا اخبار گوش کنید آن را با گوش دادن به پادکست‌های صوتی انگیزشی جایگزین کنید.
  • این را قبول کنید؛ ممکن است نتوانید خانواده‌ای را که در آن متولد شده‌اید تغییر دهید و آن‌ها را به حمایت از خودتان وادارید، یا همسرتان را تغییر دهید اما می‌توانید با افراد حمایت‌کننده ارتباط برقرار کنید. شرکت در کنفرانس‌ها و رویدادها برای پیدا کردن طرفدارانی که از ماموریت شما استقبال می‌کنند و آن را تایید می‌کنند بسیار کارساز است.
  • مربی‌ای را پیدا کنید که بتواند دیدگاه‌های انگیزشی و واقع‌گرایانه را در شما ایجاد و تقویت کند.

 

۲. جشنِ شکست بگیرید:

علاوه بر مطالعه پیروز‌ی‌ها، شکست‌ها را هم مطالعه کنید. تمام کسانی که اکنون به‌عنوان افسانه در تاریخ مطرح هستند قبل از پیروزی‌ بارها شکست خورده‌اند.

  • آلبرت انیشتین: او در تکلم و خواندن بسیار کُند بود. والدینش فکر می‌کردند او غیرطبیعی است. حتی یکی از معلمانش گفته بود «او ذهنی کُند دارد و در رؤیاهایی احمقانه به‌سر می‌بَرَد».
  • برادران رایت: ۷۰۰ پرواز موفقیت‌آمیز داشتند اما قبل از آن دو بار با هواپیمایشان سقوط کردند.

هیچ‌کس بی‌عیب نیست. اگر شما شکست را نمی‌خواهید، پیروزی را هم نمی‌خواهید.

خودتان را باوَر کنید.

۳. منتقد درونی خود را خاموش کنید:

اگر شما به خودتان باور نداشته باشید، پشتیبانی دیگران، اگر هم وجود داشته باشد، بی‌فایده است.
کلماتی را شناسایی کنید که همواره برای انتقاد از خودتان، در درونتان تکرار می‌کنید. شناسایی این کلمات دشوار است اما سعی‌تان را بکنید.
خیلی وقت‌ها انتقادهایی که از خودتان می‌کنید در حد کلمه و جمله نیست بلکه به صورت احساس گناه، شرم و بی‌ارزش بودن ظاهر می‌شود.

برای بی‌اثر کردن انتقادهای درونی باید در مهارتی استاد شوید به نام «گفتگوی درونی حمایت‌کننده».

  • پیروزی‌ها و دستاوردهای گذشته خود را به یاد بیاورید، تمام چالش‌هایی را که برای کسب آن دستاورد داشتید به‌ خاطر بیاورید. ذهنیتی که در آن زمان نسبت به خودتان داشتید چگونه بود، تلاش کنید به خاطر بیاورید. فراموش نکنید باز هم می‌توانید همان فرد باشید.
  • نقاط قوت خود را شناسایی کنید. از خودتان بپرسید من در چه زمینه‌هایی استاد هستم؟ بعد از این‌که به این سؤال پاسخ دادید، با انتقال آن‌ها به دیگران، استعدادهای‌تان را ارج و ارزش بنهید.
  • ذهنیت کمبود را طلاق دهید. اعتقاد بر این‌که فرصت‌ها کمیاب هستند، این ترس را درون ما افزایش می‌دهد که؛ من به حد کافی قوی نیستم، ثروتمند یا هوشمند نیستم که بتوانم برای برنده شدن، با یک احتمال بسیار کوچک، مبارزه کنم. در عوض به این بیاندیشید که ما در جهانِ فراوانی زندگی می‌کنیم و هر لحظه تصمیم بگیریم بیش از حد نیازمان می‌توانیم فرصت ایجاد کنیم.

دریافت حمایت اجتماعی فوق‌العاده جالب است. با این حال، مسئولیت شخصی شما این است که اطمینان حاصل کنید که از درون در حال حمایت از خودتان هستید.
اگر فضایی که در آن به‌سر می‌برید، در حال حاضر شما را حمایت نمی‌کند زمان آن است که دست به کار شوید و یک فضای حمایتی طراحی کنید.

اولین قدم باور به خود را بردارید و شاهد این باشید که دیگران چگونه پا در جای پای شما می‌گذارند.

بلندباوَر باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *