زندگی‌تان را تراز کنید و از آن لذت ببرید

تراز زندگی : اگر فکر می‌کنید ایجاد تعادل بین کار و زندگی به چالش‌برانگیزترین موضوع زندگی شما تبدیل شده است، تنها نیستید و زنان و مردان فراوانی در سراسر جهان این مشکل را دارند.
بسیاری از مادران شاغل حتی زمان‌هایی که سرکار نیستند، مشغول انجام کارها از طریق گوشی همراهشان هستند.
خیلی از مادران شاغل از ترس تعدیل نیرو یا اخراج، در ایجاد تعادل بین زندگی و کارشان به مشکل برخورده‌اند و زمان زیادی را صرف کار می‌کنند تا اخراج نشوند.

اگر شما هم کنترل زیادی روی ساعات کاری خود ندارید، از خودتان این پرسش‌ را بپرسید و به دقت به آن جواب دهید:

چه راه‌های دیگری برای تراز زندگی من وجود دارند که بتوانم با استفاده از آن‌ها از زندگی‌ام لذت ببرم؟

روی زمان و آنچه که می‌توانید انجام دهید تمرکز کنید تا جواب‌های بهتری پیدا کنید.‌
پنج راه در پی‌آمده به شما کمک خواهد کرد تعادل را کمی بیشتر به زندگی خود برگردانید:

۱.مدت زمان خاموشی در برنامه‌ریزی هفتگی خود ایجاد کنید:

وقتی برنامه هفتگی خود را می‌چینید حتما به این نکته توجه داشته باشید، شما برای شارژ مجدد باتری‌های درون، نیازمند گذراندن زمان با دوستان و خانواده خود هستید. این مدت، را زمان خاموشی کارخانه وجود خود نامگذاری کنید و فقط در پی شارژ مجدد خود باشید. اگر این کار را نکنید کل هفته با کمبود انرژی دست‌و‌پنجه نرم خواهید کرد.

 

۲.خون‌آشامان انرژی و زمان خود را از پا درآورید:

بسیاری از افراد زمان و انرژی خود را صرف فعالیت‌ها و یا افرادی می‌کنند که هیچ ارزش افزوده‌ای به زندگی و کار آن‌ها اضافه نمی‌کنند. مثلا: زمان زیادی را صرف یک کار بی‌ارزش می‌کنند یا زمانشان را با همکاری می‌گذرانند  که مدام در حال شایعه‌پراکنی و حاشیه‌سازی است.
فعالیت‌هایی را که زندگی شخصی و شغلی شما را ارتقا نمی‌دهند شناسایی کرده و آن‌ها را به حداقل برسانید.
برای محدود کردن زمان صرف‌شده در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و … تلاش آگاهانه‌ای را آغاز کنید.
اگر اعمال محدودیت‌ به این فعالیت‌ها را آغاز نکنیم، آن‌ها با مکیدن قطره‌قطره خون از رگ زمان و  انرژی، بازدهی ما را روزبه‌روز کاهش خواهند داد.  

 

مقالات «زنان پر انرژی» را بخوانید!

 

۳.در مورد کارهایتان دوباره فکر کنید:

برای بهبود تعادل بین کار و زندگی؛ کارهایی را که در خانه دارید، فهرست کنید و در مورد آن‌ها فکر کنید. کدامیک از آن‌ها را می‌توانید برون‌سپاری کنید؟ مثلا می‌توانید شستشو و اتوی لباس‌های رسمی را به خشکشویی محل بسپارید؟ آیا می‌توانید تعدادی از خریدهایتان را آنلاین سفارش داده و تحویل بگیرید؟ آیا می‌توانید در یک روز دو یا سه مدل غذا هم‌زمان درست کرده و آن‌ها را برای استفاده در روزهای آتی یخ‌زده کنید یا نه؟

۴.حرکت کنید:

با وجود برنامه شلوغ زندگی‌تان، سخت است که برای ورزش کردن زمان اختصاص دهید، اما نتیجه ورزش کردن قدرت تمرکز بالا و افزایش انرژی است.
تحقیقات نشان می‌دهد ورزش سطح هوشیاری را بالا می‌برد و باعث شکوفایی بیشتر استعدادهای شما می‌شود. حتماً زمانی را برای ورزش کردن در نظر بگیرید.
با ورزش کردن احساس می‌کنید ذهنتان شفاف شده و از این‌که کمی برای خودتان زمان صرف کرده‌اید احساس خوشایندی دارید.

۵.به یاد داشته باشید که رسیدن به آرامش، کمی طول می‌کشد:

فراموش نکنید باید تغییرات بزرگی انجام دهید تا تراز زندگی بیشتری  داشته باشید. می‌توانید اهداف واقع‌بینانه‌ای برای خود در نظر بگیرید. مثلا اگر عادت به اضافه‌کاری دارید، تصمیم بگیرید هفته‌ای یک روز اضافه‌کاری نکنید و زودتر به خانه برگردید. برای ایجاد تعادل؛ صبر، حوصله و مداومت نشان دهید.

زندگی در زمان حال را بخوانید!

برای آموزش‌های بیشتر؛ از لینک زیر کتاب «مادر بندباز» را دانلود کنید:

لینک دانلود کتاب مادر بندباز!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *