چالش زنان شاغل

آیا می‌دانید چالش زنان شاغل در مورد ایجاد تعادل در کار و زندگی خود چیست؟

می‌خواهید بدانید احساس آن‌ها چیست؟

سرکوب و گناه

مادران شاغل بارِ گناه عظیمی را بر دوش می‌کشند ، زیرا:

  1. نمی‌توانند زمان کافی برای فرزندانشان صرف کنند.
  2. ممکن است ۲۴ ساعت شبانه‌روز، بدون اینکه خودشان متوجه باشند، حواس و دقتشان متوجه کارشان باشد و گاهی از فرزندانشان غافل شوند. 

طی تحقیقی که روی ۲۵۰ مادر شاغل انجام شد، ۸۷ درصد آن‌ها معتقد بودند که ایجاد تعادل بین کار و زندگی مجادله بزرگی است و ۵۸ درصد آن‌ها نیز اعتراف کردند که «امکان ندارد بتوان در هر دو بُعد عالی بود».

طبق تحقیقات انجام‌شده بزرگ‌ترین چالش زنان شاغل ، به‌خصوص مادران شاغل؛ این است که در زندگی و کار خود بهترین باشند و تمام سعی‌شان را برای محقق کردن این هدف انجام می‌دهند.

 

سرگذشت یک زن:

خانم زاهدی ازجمله مادرانی است که برای بهتر شدن وضعیت اقتصادی خانواده کار می‌کند، ضمناً کارش را دوست دارد. او می‌گوید شغلم را دوست دارم و می‌ارزد که برای ایجاد تعادل در زندگی‌ام وارد مجادله شوم اما بازهم وقتی برای انجام مأموریت خارجی می‌روم، مجبورم از فرزندانم خداحافظی کنم. دلم خیلی تنگ می‌شود و احساس گناه به سراغم می‌آید.

مادران شاغل به دلیل درگیری‌های کاری، از وقایع و جزئیات زندگی فرزندانشان غافل می‌شوند و این حالت حس گناه را بیشتر می‌کند.

امروزه پدران بیشتر از گذشته در مرتب کردن خانه و نگهداری از فرزندان کمک می‌کنند ولی هنوز هم مسئولیت اکثر کارهای غیر روتین بر عهده زنان است. مثلاً دکتر بردن کودکان یا شرکت در جلسه اولیا و مربیان، ثبت‌نام آن‌ها در کلاس‌های آموزشی و…

بنابراین علاوه بر خواسته‌هایی که کارفرما از مادران شاغل دارد، فشارهای بسیار زیادی روی آن‌ها وجود دارد. آن‌ها برای این‌که بتوانند مادر خوبی باشند، باید قادر باشند کنترل جزئیات امور مربوط به فرزندانشان را برعهده‌گرفته و خانه را سازمان‌دهی کنند.

این است بزرگ‌ترین چالش زنان شاغل .

جای تعجب نیست که آن‌ها اغلب وقت‌ها نگران باشند و غرق در احساس گناه شوند.

ای مادرانی که علاوه بر انجام کار سنگین بیرون، در خانه هم کار می‌کنید بدانید شما فوق‌العاده‌اید.

با احساس گناه مبارزه کنید و نگرانی را تمام کنید. آگاه باشید حتی اگر نتوانستید در اجرای نمایش فرزندتان حضور داشته باشید یا نتوانستید همراه او در جشن پایان سال مدرسه شرکت کنید، بازهم او عاشق شماست.

 

مقاله «۳ مزیت تربیتی کودکان مادران شاغل نسبت به مادران خانه‌دار» را بخوانید!

 

مهم‌ترین کار مادران شاغل  چیست؟

این ویدیو را ببینید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *