با این سه روش «نه!» بگویید

قدرت نه گفتن یکی از مهارت‌های مدیریت زمان است. قبل از هر چیز از شما می‌خواهم به این سوال، صادقانه پاسخ دهید:
آیا «نه» گفتن به برخی درخواست‌ها برایتان سخت است؟
نه گفتن سخت نیست ولی نیاز به اراده دارد. این‌که چگونه و چه زمانی «نه» بگویید، یک مهارت مهم است که می‌توانید آن را بیاموزید.

به درخواست‌هایی که از شما می‌شود، بی‌درنگ پاسخ مثبت ندهید. شما مجبور نیستید همه خواسته‌های دیگران را انجام دهید. شما هیچ اجباری مبنی بر رفتار مطابق با سلیقه دیگران ندارید. شما باید کارهایتان را چه در خانه و چه در محل کار مطابق با سلیقه، ایده و افکار شخصی خودتان انجام دهید.

به کمک راه‌حل زیر؛ «نه» گفتن را تمرین کنید.  

روانشناسان یک روش  سه مرحله ای  موثر و مطمئن را برای نه گفتن پیشنهاد  می کنند:

الف. دلیل: کم کردن برخی از کارها به صورت خودسرانه باعث می شود که شما تنبل یا غیر مسئول به نظر بیایید. اگر برای انجام ندادن کاری، یک دلیل خوب و ریشه دار داشته باشید  انجام ندادن آن، نشانگر منطقی بودن شماست. پس دلایل انجام کارهایتان را بررسی کنید.

ب. با سیایت رفتار کنید: گاهی نه گفتن می تواند برخی صدمات، ناراحتی‌ها و عصبانیت‌هایی  را در پی داشته باشد. داشتن مهارت برای دور زدن برخی از چیزها لازم و ضروری است.

ج. پیشنهاد یک عوض بدل: اگرمی‌خواهید موثر واقع شوید، راه دیگری پیدا کنید. علاقه‌مند بودنتان را در زمینه‌ای دیگر نشان دهید. باید حسن نیت خود را نشان دهید. مثال: در محیط کار: اگر  در محل کارتان رئیستان  می‌خواهد کاری به  شما بسپارد و شما می‌دانید انجام این کار، اشتباه است، بهتر است نه گفته و توضیحاتی در این زمینه داده و انجام کار دیگری را به جای آن کار پیشنهاد دهید. این موضوع، دقیقا در خانه نیز در رفتار با همسر و فرزندانتان صدق می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *