برنامه‌ریزی یک زن موفق

برنامه‌ریزی یک زن موفق :

یکی از راه‌حل‌های برنامه‌ریزی یک زن موفق ؛ به‌صف کردن اردک‌ها می‌باشد.

به‌صف شدن اردک‌ها یک تعبیر جذاب برای مدیریت زمان است. جوجه اردک‌ها پشت سر مادرشان در یک خط صاف برای شنا به‌صف می‌شوند. اگر جوجه اردک‌ها دورتر از مادرشان ول بگردند، اردکِ مادر مانند یک چوپان آن‌ها را فراخوانده و به‌صف می‌کند.

دلیل استفاده از عبارت به‌صف شدن اردک‌ها برای مدیریت زمان روشن است. اگر شما می‌خواهید کارهایتان در زندگی از توالی مشخصی برخوردار باشد و به‌صورت منظم انجام شده و تلاش‌هایتان نتیجه‌ای عالی در بر داشته باشد، باید هر زمان که اردک‌های شما (کارها و وظیفه‌هایتان) پخش‌وپلا می‌شوند؛ آن‌ها را منظم کرده و به‌صف کنید و سپس تک‌تکشان را انجام دهید. 

برنامه‌ریزی زن شاغل بر اساس سیستم الفبا است. سیستم الفبا چیست؟ 

 

– سیستم الفبا چیست؟

آیا دوست دارید بین رُکن‌های مهم زندگی‌تان تعادل برقرار شود؟ آیا صبح تا شب با استرس در حال دویدن هستید ولی باز در بسیاری از زمینه‌ها به نتیجه‌ لازم نمی‌رسید و اغلب، کارهایتان ناتمام می‌ماند؟ آیا همسرتان از این بابت از شما ناراضی است؟ آیا وقتی از فرط خستگی نمی‌توانید با فرزندتان بازی کنید و به حرف‌هایش گوش دهید؛ عذاب وجدان می‌کشید؟!

برای مدیریت موفقِ زمان، مهم است که اولویتبندی کارها را به‌صورت روزانه انجام دهید.

بهترین روش برای اولویتبندی کارها، روشی است که در آن توجه کافی به ایجاد تعادل بین کار، تفریح و استراحتتان داشته باشید.

برای یادگیری بیشتر در زمینه مدیریت زمان؛ کتاب «مادر بندباز» را از لینک زیر دانلود کنید.

 

لینک دانلود کتاب «مادر بندباز»

 

وقتی لیست اولویت‌هایتان را تنظیم می‌کنید بهتر است اطمینان حاصل کنید کارهایی که به طرزی واقعی اهمیت بیشتری دارند در اولویت هستند. اگر بپرسید که چگونه باید این کار را انجام دهم؛ می‌گوییم با استفاده از راهکارهای در پی آمده:

  • یک لیست اصلی تهیه کنید: مطمئن باشید که کارهای راهواره (روتین) و مهم خود را وارد لیست کرده‌اید.

کارهای سطح الف: را در بین دیگر کارهایتان مشخص کنید: سطح الف از کارها؛ شامل کارهایی است که در صورت انجام ندادن آن‌ها دچار مشکل خواهید شد.

در انتخاب اولویت‌ها به نتیجه‌ کارها فکر کنید:

  • در نظر گرفتن هزینه‌های گزاف ناشی از انجام ندادن یک کار
  • کارهای ضروری برای رسیدن به آمال و آرزوهای شخصی
  • کارهای ضروری برای رسیدن به هدف‌های همسر و فرزندانتان به‌عنوان اولویت زندگی‌تان
  • کارهای ضروری برای رسیدن به هدف‌های مدیرتان به‌عنوان اولویت کاری.

سرگذشت یک زن:

خانم «علی‌خانی»، چهل‌ساله، مادر دو فرزندِ هجده و دوازده‌ساله می‌گویند: من برای این‌که فرزندان یا همسرم به هدف‌هایشان برسند، آن‌ها را ازلحاظ مالی و عاطفی پشتیبانی می‌کنم و سعی‌ام بر آن است که محیط خانه را آرام نگه‌دارم.

سعی می‌کنم تشویش‌ها و اضطراب‌های موجود در مسیرِ رسیدن به هدف‌هایشان را از آن‌ها دور کنم. به‌طورکلی، هرگونه فداکاریِ لازم را برای هموار کردن راهشان انجام می‌دهم و این موضوع برای من همیشه اولویت زندگی‌ام بوده است.

برنامه‌ریزی زن شاغل برای کارهای باقیمانده؛ از طبقه‌بندیِ در پی آمده استفاده کنید:

کارهای سطح ب: فعالیت‌هایی که لازم نیست به‌طور حتم امروز انجام شوند و می‌توان برای انجام آن‌ها برنامه‌ریزی کرد؛ مانند انجام انواع آزمایش‌ها و چکاب‌ها و غیره.

کارهای سطح ج: کارهایی که به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را حذف کنید و به‌طورکلی انجامشان ندهید. کارهایی مانند دیدن برنامه‌های تلویزیونی و سریال‌های بی‌ارزش خارجی، رفت‌وآمد با همسایه‌ها و غیره. این کارها را می‌توانید از فهرستتان به‌کلی حذف کنید یا حتی زحمت نوشتنشان در لیست را به خودتان ندهید.

کارهای سطح د: یعنی کارهایی که انجام آن‌ها را می‌توان به دیگران واگذار کرد؛ مانند خریدهای روزانه برای خانه، ایاب‌وذهاب بچه‌ها در مسیر مدرسه و غیره.

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را بخوانید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *