ببخشید و شاد باشید

بخشش و شادی :
وقتی بین کار و زندگی گیر می‌کنید و یا حس می‌کنید کار از یک‌طرف و زندگی از طرف دیگر دارند شما را مانند یک کِش می‌کِشند تا جایی که ممکن است، تحمل می‌کنید ولی در نهایت دلخوری‌ها شروع می‌شود. از دست همسرتان شاکی می‌شوید که چرا در خانه کمکتان نمی‌کند و یا کم کمک می‌کند، از دست رئیستان شاکی می‌شوید که چرا درکتان نمی‌کند و انتظار اضافه‌کاری هم از شما دارد، حتی از دست زنان خانه‌داری که حس می‌کنید در حال قضاوت بی‌رحمانه در مورد شما هستند شاکی می‌شوید، حتی از دست درخواست‌های پایان‌ناپذیر فرزندانتان خسته می‌شوید.
به‌مرورزمان، استرس و خستگی شما، تبدیل به یک خشم درونی می‌شود که به جنگ با شادی شما برمی‌خیزد و آن را نابود می‌کند. یکی از مسیرهایی که شما را به شادی می‌رساند این است که یاد بگیرید چگونه با بخشش، بر این خشم درونی غلبه کنید.

خودتان را ببخشید، خانواده‌تان را ببخشید، رئیستان را ببخشید، همکارانتان را ببخشید، آن‌هایی را که احساس می‌کنید در مورد شما قضاوت می‌کنند ببخشید.

اگر بر خشم خود غلبه کنید، شادی عظیمی را در قلب و ذهن خود احساس خواهید کرد و در پیِ آن روح و جسمتان تسکین پیدا خواهد کرد. احساس خشم همانند سنگی است که در قلب و ذهن شما جای گرفته و راه ورودی شاد بودن را می‌بندد.
بخشش، جزءِ حیاتی عشقِ بی‌قیدوشرط است. شما نیز به عنوان مادر، مظهرِ عشق و بخشش هستید. پس بخشیدن را انتخاب کنید و نشان دهید که عشق به دیگران، هدیه‌ای است از طرف ما به آن‌ها. ببخشیم و بخشیدن را به فرزندانمان بیاموزیم.
در ذهن انسان‌ها، بخشیدن ممکن است دارای ریشه‌های متفاوتی باشد، برای عده‌ای ممکن است ریشه در مذهبشان داشته باشد و یا برای برخی دیگر به عنوان یک مسئله اخلاقی محسوب شود. افراد شاد، صرف‌نظر از ریشه آن، معتقدند بخشیدن باید همه‌جانبه باشد. اِعمال هرگونه محدودیتی از طرف ما به ظرفیت و تمایلمان برای بخشیدن، به معنای محدود کردن خودمان، به همان اندازه از شادی است.
اگر نتوانیم خودمان و دیگران را ببخشیم، به خودمان و دیگران صدمه وارد خواهیم کرد.

ضرب‌المثل چینی: اگر به فکر انتقام هستید، دو تا قبر بکَنید. یکی از آن قبرها برای خودِ شماست؛ زیرا خشمتان شما را هم از پای درخواهد آورد.

به عنوان افرادی بالغ و هوشیار که می‌خواهیم شادی را به خود و دیگران هدیه کنیم، باید روی موضوع بخشیدن تفکر کنیم و زمینه‌هایی را یافته و به تمرین بپردازیم. در دنیای اطرافمان، فرصت‌های زیادی برای تمرینِ بخشش و شادی وجود دارد.

فرصت‌های بخشنده بودن، بذر شادی و شَفا را در درون شما خواهند کاشت. همه ما می‌توانیم تبدیل به افراد بخشنده‌ای شویم. انتخاب با خودمان است.

بخشیدن، ابزاری قدرتمند برای آزادی، شادی و موفقیت است. در چهار گام، خودتان و دیگران را ببخشید:

  • بنویسید چه کسی را می‌خواهید ببخشید و برای چه؟
  • احساسات خود را نسبت به شرایطی که در آن هستید، بنویسید. بهتر است این احساسات صادقانه باشند، نه چیزهای مؤدبانه و خوبی که فکر می‌کنید باید احساس کنید. احساسات باید واقعی باشند.
  • مزایایی را بنویسید که در این بخشش وجود دارد. اگر در مورد مزایا مطمئن نیستید، می‌توانید چند احساس عمومی و کلی را بنویسید که می‌خواهید داشته باشید (مثل شادتر بودن، راحت‌تر بودن، اعتمادبه‌نفسِ بیشتر و …). این به شما کمک می‌کند تصور کنید هنگامی‌که می‌بخشید چه احساسات خوبی در انتظار شماست.
  • تعهد خود را نسبت به بخشیدن اعلام کنید. این مورد به شما کمک می‌کند که کاملاً از قصدی که برای بخشش دارید و همچنین مزایایی آگاه باشید که در این کار نهفته است.

مثال:
فرض کنید دوستتان ژاله، بدون این‌که شما دلیلش را بدانید، با شما قهر کرده است.
من می‌خواهم دوستم ژاله را به دلیل قهر کردن ببخشم.
هم‌اکنون می‌خواهم احساساتی را که در این شرایط دارم اعلام کنم. خشم، ابهام، دودلی، تردید.
من مطمئنم بخشیدن ژاله مزایایی برایم دارد؛ مانند رهایی از حس تردید و دودلی، آرامش، رهایی از ابهام، شادی بیشتر، آسودگیِ خیال.
من متعهد می‌شوم به بخشیدن ژاله و پذیرش احساس شادی و رهایی.

 

برگرفته از کتاب «مادر بندباز»؛ برای دانلود این کتاب کلیک کنید:

برای دانلود کتاب «مادر بندباز» کلیک کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *