قرص مُسکن

قرص مُسکن استرس :
تصور کنید، به هر دلیلی دچار استرس شده‌اید. با نگاهی به پیرامون خود، پنج قرص رنگ‌ووارنگ(حواس پنج‌گانه) را می‌بینید. این‌ها قرص‌های مسکنی هستند که در لحظه می‌توانند شما را آرام کنند. ویژگی خاص این قرص‌ها، این است که در صورت استفاده مداوم، علاوه بر آرام کردن لحظه‌ای شما، به درمان استرس شما کمک خواهند کرد.

برای مقابله با استرس، راه‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از بهترین راه‌ها استفاده از «مُسکن شخصی» است.

قرص مسکن استرس چیست؟

مهارت یا مهارت‌های ساد‌ه‌ مرتبط با حواس پنج‌گانه شما که با کسب و به‌کارگیری آن‌ها، می‌توانید در هر شرایطی، ذهن و جسم خود را به آرامش برسانید.

چرا کلمه شخصی را برای این نوع مسکن، به کار برده‌ایم؟

به دلیل تفاوت‌هایی که انسان‌ها با یکدیگر دارند، نحوه انتخاب و به‌کارگیری این مسکن‌ها نیز متفاوت است و به آن شخص بستگی دارد.
شما نیز باید یک مسکن و یا ترکیبی از چند مسکن شخصی را، برای مواقع استرس‌زا به همراه خود داشته باشید.

دلیل اهمیت «قرص مُسکن شخصی»:

گفتیم مسکن‌های شخصی همان مهارت‌هایی هستند که برای مهار استرس از آن‌ها استفاده می‌کنیم. این مهارت‌ها، همانند اثر انگشت منحصربه‌فرد و در نتیجه دارای تنوع بسیار زیادی هستند. وقتی عصبی هستید و استرس دارید، این چند ایده برای آرام کردن شما می‌تواند مؤثر واقع گردد.

1. روش‌های کاهش استرس به وسیله «لامسه»:

پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است و همچنین حساس‌ترین عضو نسبت به تحریکات خارجی است. پوست ابزاری قدرتمند برای آرام کردن خودتان و رهایی از شر استرس است.
گرما و لطافت آب را روی پوستتان احساس کنید. استفاده از آب برای رهایی از استرس، درآنِ‌واحد، یکی از بهترین انتخاب‌ها است. دوش آب گرم بگیرید و یا شنا کنید. وان را با آب گرم پرکنید و یک کف کننده، با رایحه دلخواهتان، به آن اضافه کنید و دقایقی درون وان بنشینید و لذت ببرید. خستگی و استرس به سرعت از بدنتان خارج خواهد شد.
از گرمای خورشید بهره‌مند شوید. احساس گرمای خورشید روی پوست بدن، استرس را کاهش می‌دهد.
لباس‌هایتان را تعویض کنید و لباس‌های راحت، دوخته‌شده از پارچه‌های نرم بپوشید. احساس نرمی پارچه بر روی پوست، در آرامش شما تأثیر مثبت دارد.‌

2. روش‌های کاهش استرس، به وسیله «حس چشایی»:

در زمان‌هایی که استرس دارید، از دم نوش‌های گیاهی آرام‌بخش و میوه‌جات و سبزی‌های مفرح، برای کاهش استرس بهره بگیرید.

3. تجدید قوا با «حس بویایی»:

رایحه درمانی یکی از بهترین روش‌هایی است که بر روی کنترل احساساتی مانند افسردگی، عصبانیت و استرس، تأثیر زیادی دارد. دریک تحقیق، تأثیر تنفس بوی اسطوخودوس بر روی بیماران مثبت بوده است؛ یعنی شب‌ها خواب راحت‌تری را با بو کردن اسطوخودوس داشته‌اند. بررسی‌های تعدادی از کلینیک‌ها، نشانگر این است که حس بویایی نقش مثبتی در کنترل استرس داشته است. رایحه درمانی راه ظریفی است برای کاهش استرس و افزایش آرامش که در سال‌های اخیر بسیار شهرت پیدا کرده است؛ زیرا احساس بوی خوب در افزایش حس آرامش انسان‌ها دارای تأثیر کاملاً مثبتی دارد.

لوسیون معطر هدیه‌ای ارزان برای خودتان است. لوسیون می‌تواند آرام‌بخش و تسکین‌دهنده باشد. شما در طول روز بوی آن را با خوددارید و به این صورت همیشه به خود یادآوری می‌کنید که مراقب بدن خود هستید. شما می‌توانید لوسیون را به عنوان بخشی از یک ماساژ برای پاهای خسته‌تان و یا اینکه به عنوان یک محافظ برای پوست خود ببینید.

4. ذهن خود را با «نگاه» از خود بی‌خود کنید:

گاهی اوقات فقط دیدن برخی چیزهای زیبا و یا سرگرم‌کننده می‌تواند تأثیر مثبتی بر روی کنترل استرس داشته باشد. هر چیزی که نگاه شما را نوازش کند، می‌تواند آرام بودن را به شما هدیه کند؛ مانند نگاه به حرکت ابرها، آسمان آبی، طبیعت، دریا و هر آنچه در پیرامون شماست حتی گلدانی که در خانه وجود دارد. دیدن فیلم‌های کمدی نیز یک پیشنهاد خوب است.

پیشنهاد دیگر ما به شما: مشاهده فیلم و عکس یک مسافرت خاطره‌انگیز و یا هر مورد زیبا و خاطره‌انگیز با خانواده‌تان است.

5. آرامش با «صدا»:

با این حس از حواس پنج‌گانه، می‌توانید خود را در یک حالت عاطفی خوب قرار دهید. درمان با موسیقی، می‌تواند یک راه‌حل خوب برای جلوگیری از افسردگی، استرس و تشویش و اضطراب باشد.

بیان جملات مثبت یکی دیگر از راه‌های عالی برای کنترل استرس است. با صدای بلند برای خودتان جملات مثبت بگویید. گوش دادن به صداهای طبیعت ازجمله انتخاب‌های خوب و مثبت است.

گوش دادن به آهنگ‌های بدون کلام در خانه، محل کار یا اتومبیلتان می‌تواند باعث تغییر واکنش شما نسبت به استرس در آن لحظه باشد.

 

برگرفته از کتاب «مادر بندباز»؛ برای دانلود این کتاب روی لینک زیر کلیک کنید:

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *